Mammografia

Oferta badań

Oferując krótkie terminy opisów wykonujemy badania mammograficzne zarówno dla pacjentów objętych ubezpieczeniem NFZ, jak również dogodne cenowo usługi prywatne.

Na badania mammograficzne nie trzeba się uprzednio rejestrować - wykonujemy je na bieżąco.

Badania mammograficzne (z wyjątkiem przesiewowych) wykonujemy po skierowaniu przez odpowiedniego lekarza specjalistę
Badania mammograficzne przesiewowe -
program przeznaczony jest dla kobiet w wieku 50-69 lat, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Dokładamy wszelkich starań, aby wykonywane w naszym gabinecie badania mammograficzne przebiegały w sposób bezpieczny i możliwie jak najbardziej komfortowy.

Do badań mammograficznych wykorzystujemy aparat SIEMENS Mammomat 1000. Badania są wykonywane według wytycznych Centrum Onkologii w Warszawie i oceniane przez lekarzy specjalistów i ekspertów w dziedzinie mammografii. Zarówno gabinet jak i aparat mammograficzny posiadają wszelkie dopuszczenia i atesty określone aktualnymi przepisami, jak też przechodzą regularne kontrole uprawnionych instytucji.

 

Diagnostyka

Na czym polega badanie mammograficzne?

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi. To nic innego jak zdjęcie rentgenowskie. Badania wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. Mammografia jest najlepszą metodą wykrywania zmian w piersi. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.

Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.
Mammografia jest metodę w znacznym stopniu umożliwiającą rozpoznanie zmian patologicznych w utkaniu piersi.


PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.
Według danych pochodzących z Krajowego Rejestru Nowotworów na raka piersi w Polsce w roku 2006 zachorowały 13 322 kobiety, z czego aż 5 212 pacjentek zmarło. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 lat. Wiele z tych kobiet trafiło do lekarza zbyt późno, by możliwe było skuteczne leczenie.

Czynniki ryzyka:
- rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą  
  osobą)
- mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub/i BRCA
- wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia
- późna menopauza po 55 roku życia
- urodzenie dziecka po 35 roku życia
- bezdzietność
- poprzednie leczenie z powodu raka piersi
- leczenie z powodu innych schorzeń piersi

W USA oraz w krajach Unii Europejskiej uznano, że najskuteczniejszym instrumentem ograniczenia zachorowań i poprawy wyników leczenia nowotworów złośliwych są narodowe programy walki z rakiem. Programy te są finansowane ze środków budżetowych państwa, a działania w ramach tych programów oprócz populacyjnych badań przesiewowych obejmują także zakup nowoczesnego sprzętu diagnostyczno - leczniczego oraz działania edukacyjne w odniesieniu do społeczeństwa i kadry medycznej.

Kto powinien skorzystać z badań?
Program przeznaczony jest dla kobiet w wieku 50-69 lat, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii.
Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.


Program składa sie z dwóch etapów:

I Etap podstawowy- badanie mammograficzne:
Jeżeli wynik jest nieprawidłowy, pacjentka zostaje poinformowana o konieczności dalszego badania.

 II Etap pogłębionej diagnostyki – USG, biopsja:
Jeżeli podczas pierwszej mammografii wyniki wskażą coś niepokojącego, pacjentka zostaje skierowana do drugiego etapu badań. Lekarz zleci odpowiednie badania, oceni wyniki i podejmie decyzję o dalszej diagnostyce. Może być to mammografia uzupełniająca, USG lub biopsja cienkoigłowa. Po tych badaniach, jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjentka jest kierowana na odpowiednie leczenie. Będzie się ono odbywało już poza programem, ale nadal u specjalistów, którzy mają kontrakt z NFZ.

Jak przygotować się do badań?
Mammografia nie wymaga szczególnego przygotowania:
- nie należy stosować w dniu badania dezodorantu lub zasypki, pudru. Odnosi się to szczególnie do dołu pachowego i  
  podbiuścia. Środki te mogą spowodować zmiany obrazu mammograficznego
- warto ubrać w tym dniu  wygodną i luźną odzież którą można szybko i łatwo zdjąć
- w trakcie badania Panie proszone są o zdjęcie wszelkiej odzieży do pasa
- w badaniu przeszkadzają wszelkie ozdoby i biżuteria (np. na szyi, w uszach)
- panie miesiączkujące powinny wybrać dzień badania, który przypada na drugi tydzień po miesiączce, aby zminimalizować  
  dyskomfort, który może być wywołany bólem związanym z cyklem hormonalnym. Jeśli piersi są wrażliwe lub obolałe, należy
  unikać w jakiejkolwiek postaci kofeiny na dwa dni przed badaniem

Czy ból piersi eliminuje z Programu?
Idea badań przesiewowych polega na tym, że kierowane są do osób, które nie mają objawów choroby, w celu wykrycia nowotworu lub stanu przednowotworowego. Kobiety zgłaszające dolegliwości chorobowe w obrębie piersi powinny być zdiagnozowane w ramach porad w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a nie w ramach programu przesiewowego. Dlatego Panie odczuwające jakiekolwiek niepokojące objawy niezwiązane z fizjologią powinny zgłosić się jak najszybciej do lekarza POZ, ginekologa lub onkologa (nie jest potrzebne skierowanie), aby rozpocząć odpowiednie postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.

Wszystkie pracownie, które wykonują badania mammograficzne w ramach Programu są regularnie kontrolowane przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

KOBIETY, KTÓRE NIE KWALIFIKUJĄ SIĘ DO OBJĘCIA PROGRAMEM PROFILAKTYCZNYM, MOGĄ  RÓWNIEŻ WYKONAĆ BEZPŁATNE BADANIE PIERSI (MAMMOGRAFIĘ LUB USG) NA PODSTAWIE SKIEROWANIA, WYDANEGO PRZEZ LEKARZA SPECJALISTĘ (GINEKOLOG, ONKOLOG) W MIEJSCU WYŁĄCZNIE WSKAZANYM PRZEZ SPECJALISTĘ